SQL Server 2016 CTP2.4 BI Yenilikleri

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere SQL Server 2016 BI(Business Intelligence) yeniliklerinin neler olacağını anlatacağım. Eylül ayı itibari ile Community Technology Preview 2.4 versiyonu yayınlamış durumda yani Alfa sürümü çıkmış değil. SSIS, SSRS, SSAS projelerini geliştirme ortamı olarak kullanılan DataTools ise 2015 Visual Studio ile karşımıza çıkıyor. Kurulumunu ise ayrıca yapmamız gerekiyor. Şu anda 2015 DataTools‘ da SSIS projesi geliştirilebilmektedir. SSRS ve SSAS için yeni güncellemeyi beklemekteyiz.

Başlıklar kısaca şu şekildedir;

  • DataZen Raporlama
  • SQL Server SSRS
  • SQL Server SSIS
  • SQL Server SSAS Tabular
  • SQL Server SSAS Multidimensional
  • R Analytics
  • PolyBase
  • Netezza DW
  • Power BI Designer

Mayıs 2015 itibari ile Microsoft bünyesine DataZen raporlama toolu katılmıştır. Bu uygulama ile PC, Tablet ve Telefon için farklı rapor veya DashBoard’ lar hazırlamak mümkündür. Ayrıca Windows 8.1, Android, Iphone ve Ipad ortamlarında raporlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

02

dashboards

SSRS yenilikleri içinde HTML5 desteği gelmiş durumdadır. Bu sayede raporlar artık her browserda ve her ortamda görüntülenebilmesinin desteği sağlamıştır. Bunun yanında Export seçeneklerinden raporunuz PowerPoint sunumu olarak kaydedile bilmektedir. Ayrıca parametre paneline müdahale yapma imkanı yeni sürüm ile mümkün olacak. Şimdilik Report Builder 2016 ile raporlarınız düzenleyebilirsiniz. Yine SSRS raporlarınızı PowerBI DashBoard ekranına pinleyebilme imkanınız bulunmaktadır.

indir

Eğer denemek isterseniz Report Builder 2016 sürümü ile kullanıma hazır durumdadır.

2438.RB Scaled

SSIS önceki sürümlere destek vermeye devam ediyor olacak. Önceki ETL paketlerinizin tamamını yeni versiyona upgrade edebilirsiniz. Azure da bulunan ve farklı ortamlardan alınarak depolanmış verilerinize de erişim imkanınız olacaktır.

113

SSAS Tabular model için Many – to Many desteği artık mevcuttur. Ayrıca bir çok yeni DAX komutu da kullanılabilir olacaktır.

image

SSAS MultiDimensional yenilikleri içerisinde; IBM firmasının veriambarı yapısı olan Netezza‘ ya direk erişilip küp oluşturma desteği sağlanmış olacaktır.

Untitled

SSAS‘ de Share Point raporları yapmak için, ilk kurulumda yapılması gerek bağlantı ayarlarını ve yeni düzenlemeleri destekleyen yapı 2016 ile yenilenmiş durumda. Artık bütün bağlantı ayarlarını ve bir çok yeni düzenlemeyi SSAS Power Pivot Mode ile yapıyor olacaksınız.

Untitled1

İstatistin uygulaması olan R Analytics verilerinizi SQL Server ile hızlıca analiz edebileceksiniz.

dpi-may4-4

Hadoop verileni sorgulama uygulaması olan PolyBase uygulaması T-SQL ile entegre hale gelmiş oldu. SQL Server kurulum esnasında yada sonradan ilgili seçenekler seçilerek PolyBase desteğinin alt yapısı oluşturulmuş olur. External tablo olarak SQL Server’ a entegre edilir ve T-SQL komutları ile Hadoop verilerinin sorgulanması sağlanır.

sqlserver2016install1

image15

sql-server-2016-ssms-01

Yeniliklerle ilgili aktaracaklarım şimdilik bu kadar. Power BI yeniliklerini bir sonraki yazımda aktaracağım.

Devamı gelecektir.

Views All Time
Views All Time
Views Today
Views Today

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir