Busıness Intellıgence Projesi Oluşturma : SSIS – ETL

Merhabalar,

İş zekası projesi yapmak için bilgisayarımıza öncelikle Data Tools uygulamasını kurmamız gerekmektedir. SQL Server önceki versiyonlarında yani 2008, 2008 R2 ve 2012′ de SQL Server kurulumunu yapar Data Tools’ u seçilip kurulumu yapabiliyordu. Ancak SQL Server 2014 ile birlikte bu gelenek sona erdi. Microsoft Download Center’ dan istediğiniz versiyonu indirip kurulumunu yapabilirsiniz. Bu konuyla ilgili detayları ayrıca sorabilirsiniz. Ben anlatımımda SQL Server Data Tools for Visual Studio 2012 yi kullanıyor olacağım.

Untitled1

Yeni bir ETL projesi oluşturmak için bilgisayarımızdan Data Tools uygulamamızı açıyoruz. (Yukarıdaki görüntü Windows 10′ da yapılan aramadan alınmıştır.)

Untitled2

Uygulamamız açıldıktan sonra; File menüsünden New ve Project’ i seçiyoruz.

Untitled4

Yukarıdaki gibi New Project penceresi açılıyor. Buradan hangi BI projesi için uygulama geliştirmek istiyorsak onu seçiyoruz. Bu ekranda hem projemiz hemde Solition için ayrı ayrı da isim verebiliriz. Bir solition altına birden fazla proje oluşturabilirsiniz. Proje olarak “ETL_Prj” ve Solition olarak da “ETL_Prj_Solition” isimlendirmesini yapıldı. OK butonuna basılarak projemiz ve solition uluşturuldu.

Untitled5

Yukarıdaki ekran projeyi ilk oluşturduktan sonra karşımıza gelen ekrandır. Proje ile birlikte Package isminde birde paket oluşturulmuştur ve açılmış halde karşımıza gelmektedir. Bu ekrandaki her bir kısmın ne anlama geldiğini de bir sonraki görüntüden takip edebilirsiniz.

Untitled6

1 – SSIS ToolBox

Hem kontrol akışı hem data akışı için kullanılacak kontroller bu pencere de yer alır. Her bir kontrolün kendine özel yaptığı işlemler vardır. Örneğin Execute SQL Task, procedure ,sorgu gibi SQL işlemlerinizi çalıştırmanıza olanak sağlar.

2 – Visual Studio Menuleri

Menulerde işlemleri hızlıca yapabileceğiniz işlemler bulunmaktadır. Buradan ilgili menuden yada kısa yol tuşlarıyla bir çok işlemi yapabilirsiniz. (Konu ile ilgili sorunuz olursa yorum bölümünden ulaşabilirsiniz

3 – Control Flow

SSIS ToolBox’ da yer alan kontrollerin aktif olarak kullanıldığı ekrandır.

4 – Data Flow

SSIS ToolBox’ da yer alan Data Flow taskını paketinize eklerseniz, bu sekmeden kontrol ile ilgili işlemleri yapabilirsiniz. Bu sekmede Control Flow için hazırlanmış ToolBox’ dakinden farklı controller vardır.

5 – Parameters

Bu sekme, projenize veya paketinize ait parametleri yönetmenize olanak sağlar.

6 – Event Handlers

Paket içerisinde gerçekleşen olaylar için tetiklemek istediğiniz durum olursa bu sekmeyi kullanabilirsiniz. Örneğin; paket çalışma sırasında hata aldıysa kendinize mail atmasını sağlabilirsiniz.

7 – Package Explorer

Paketinizdeki kontrollerin tam akışını takip edebileceğiniz sekmedir.

 – Progress 

Paketi çalıştırdığınızda burada bir sekme daha görünecektir ismi Process olan. Bu sekmede de akışın nerede olduğunu veya aldığı hataları takip edebilisiniz.

8 – Akış Sayfası

Bu sayfa her bir sekme değiştirdiğinizde farklı bir görünümde olacaktır. Örneğin şu anda Control Flow sekmesi aktif durumda.

9 – Connection Managers

Projeniz ve ya paketiniz için connection buradan ekleyebilirsiniz. Bir çok farklı kaynaktan data alabilirsiniz. Örneğinin SQL Server, Oracle, Flat File gibi..

10 – Solition Explorer

Bu ekranda Solition ve içerisindeki projeleriniz yer alır. Daha önce oluşturduğumuz ETL_Proj isimli proje bulunuyor. Bu projenin de Package.dtsx isimli bir paketi bulunuyor. Buraya yeni paketler ekleyebilirsiniz. Paketlerinizin ismi değiştirebilirsiniz. Yine bu sayfadan proje bazında connection oluşturabilirsiniz.

11 – Araç Çubukları. 

Bu kısımda araç çubukları bulunur. İsterseniz kapatabilir, yerini değiştirebilir yada yenisini aktif edebilirsiniz. Bu araç çubuklarından da projenizi çalıştırıp durdurmanız mümkündür.

Konuyla ilgili anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Sorularınızı yorum bölümünden hızlıca cevaplamaya çalışacağım.

Hoşcakalın….

 

Views All Time
Views All Time
Views Today
Views Today

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir