BilgeAdam Öğrenci ve Mezunlara Özel BI Seminerinden Arda Kalanlar

Screenshot_2015-01-13-16-13-10-19 Ocak’ta BilgeAdam Bilişim Grubu bünyesinde gerçekleştirilen öğrenci ve mezunlara yönelik “İşte Zeka” seminerinde katılımcılarla etkili bir bilgi paylaşımı gerçekleştirildi.

Açılışı Veri Yönetimi Birim Müdürü Mustafa Acungil Hocamız yaptı. Veri nedir, nasıl toplanır, nasıl raporlanır, ayrıca neden raporlamaya ihtiyaç duyarız gibi sorulara cevaplar bulduk. Bunun yanında eski medeniyetlerin teknoloji hayatımızda yokken de bir şekilde verileri elde edip analiz ederek nasıl fark yarattığına dair ilginç hikayeler dinleyerek ufkumuzu genişlettik. Bunların sonucunda da yaşamın ve hayatın her aşamasında bir şekilde analiz ve raporlara ihtiyacımız olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Günümüze gelindiğinde ise raporlama artık vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak yıllardır veri birikimi yapan birimler için raporlamanın artık basit bir SQL Sorgusundan çok daha ileriye gittiğinin farkındayız. Sonuç olarak biriken verileri sistemli, anlamlı ve hızlı bir şekilde raporlamak için İş Zekası ve son zamanlarda da Big Data başlığı altında anılan teknolojiler devreye giriyor. Mustafa Acungil, kısaca bizlere İş Zekasının Doğuşu ve Doğasını özetlemiş oldu.

Sunumun devamında Çok Boyutlu Veri Modelleri ile Analiz ve Raporlama hakkında katılımcıları aydınlatmak üzere Veri Yönetimi ekibinden Kıdemli Danışman Özgür Erecekler Hocamız uygulamalarıyla İş Zekası projelerinin yapılış sürecini anlattı. Veritabanı’ndan ETL paketleri ile veriambarı oluşturma aşamaları, devamında da veriambarından OLAP raporları yapım aşamalarına hızlıca göz attık.

Veri Yönetimi Birim Müdür Yardımcımız Abdullah Kise Hocamız Pratik İş Zekası Çözümleri konusunu detaylandırırken rapor tasarlamanın öneminden, Excel ile yapılabilecek analizlerden yani PowerBI’dan bahsederek ufkumuzu genişletti. Devamında da Power Map raporlarının eğlenceli ve yaratıcı uygulamalarını izledik. Big Data konusunda da bilgi sahibi olmuş olduk.

Bilge Adam Veri Yönetimi ekibinin önümüzdeki dönemlerde webinar ve seminerlerle bu tür etkileşimleri artırma planlarını duymak ayrıca sevindiriciydi.

Views All Time
Views All Time
Views Today
Views Today

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir